SEO Uzmanı

SEO uzmanı web sayfalarını arama motorlarına ve ziyaretçilere en uygun hale getirme görevini üstlenen kişidir. SEO uzmanlığı zaman ve tecrübe doğrultusunda meydana gelen bir kavramdır. Gerçek anlamda profesyonel bir SEO uzmanlığı için doğru ile yanlış arasındaki farkı görebilmek gerekir. Bu yüzden SEO uzmanlığı profesyonel deneyimlerin ve tecrübelerin sonucudur. SEO uzmanı arama motoru optimizasyonu çalışmalarını yürütebilmesi için öncelikli olarak tartışmaya, paylaşıma ve bilgi alışverişine açık olmalıdır. Gerçek bir ekip ruhunun parçası olmayı bilmelidir. Ancak bilgiye ve araştırmaya açık kişiler bu alanda başarılı olabilir. Herkes tarafından bilindiği üzre Arama motoru optimizasyonu Türkçe’mize S.E.O – SEARCH ENGINE OPTIMIZATION kelimesinden gelmektedir. İngilizce global bir kavramdır. Başarılı çalışmalar için iyi derecede İngilizce dil bilgisine ihtiyaç duyar. Ve Orta derecede web kodlama bilgisine sahip olmalıdır. SEO web sitesinin inşası ile başlayan çalışmalardan meydana gelmektedir. SEO uzmanlığı için çok okumak ve araştırmak önemlidir. SEO uzmanlığı Arama motoru algoritmaları hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir.

SEO Uzmanlığı – SEO Uzmanı Kimdir ?

SEO uzmanı, web sitelerini arama motorlarına ve ziyaretçi kitlelerine göre en uygun hale getiren kişilerdir. Web sitelerini en iyi hale getirmeye yönelik çalışmaları yaparlar. Tamamen kullanıcı ve web dizin tarayıcılarını baz alarak çalışırlar. Dürüst ve etik davranışlar çerçevesinde çalışma yapmaları, arama motorları tarafından beklenen en öncelikli kriterdir. SEO uzmanları, web sitelerine ve arama motorlarını baz alan teknik çalışmaları yürütürler. Güncel konu ve kavramları takip etmek zorundadırlar. Daha önce geçerliliği olan ama zamanla önemsiz hale gelen bazı çalışmaları, iyileştirmek adına sürekli kendilerini geliştirmek ve güncel tutmak zorundadırlar. Günümüzde etik davranışlar sergileyen SEO uzmanlarının yanı sıra, etik olmayan çalışmalarla işlerini yürüten SEO danışmalarıda mevcuttur. Sizinde iyi bildiğiniz gibi SEO uzmanı diğer bir adıyla SEO danışmanıdır.

SEO uzmanı (SEO danışmanı) nasıl olmadır.

SEO danışmanı, güncel SEO konularını takip edebilen, güncel kalabilen, kendisini geliştirebilen, yaptığı hatalardan ders çıkarabilen, arama motorları hakkında detaylı bilgiye sahip, deneyimli, tecrübe sahibi olamalıdır. Ancak bu sıfatlara sahip SEO uzmanları sizin için faydalı işler yapabilir.

Kimler SEO uzmanı yani SEO danışmanı değildir?

Diğer türlü tecrübesiz, deneyimsiz,  çalışmalarını ezberi şekilde yapan SEO danışmanları size ve web sitenize artı değer katamaz. Web sitenize yönelik yapacağı çalışmalar fayda sağlamaz. Ve bir çalışma fayda sağlamıyor ise mutlaka zarar veriyordur. SEO hizmetinde orta yol yoktur !

İşini doğru yapan SEO uzmanı size ne kazandırır?

Google arama sonuçlarında ve diğer arama motorlarında, web sitenizi başarıya taşır. Yani sizin sitenizi ilgi alanındaki anahtar kelimelerde iyi yerlere taşır. Web sitenizin geleceğini tayin eder, size yol gösterir. Sizde o doğrultuda işlerinizi büyütür yada işinize yatırım yaparsınız. İşini doğru SEO uzmanı size bütün bu imkanların oluşmasında yardımcı olur. İşin kötü tarafı piyasada, SEO dan anlamadığı halde, pişkin pişkin ben SEO danışmanıyım diyen o kadar çok acemi var ki, bunlar arasında doğruyu bulmak Google’da ilk sayfaya çıkmak kadar zor. :)

SEO Faydalı Bilgiler

İşini doğru yapan SEO uzmanını nasıl anlarsınız ?

İşte bunu anlayacak kadar insanları çözebiliyorsanız, web sitenizin google ilk sayfada çıkma olasılığı dahada kolaylaşıyor. :) Öncelikle şu soruların cevabını alabiliyor olmalısınız.

  • Web sitenize yönelik yapılacak çalışmaları öğrenin, en azından bir kısmını.
  • Ne kadar bir sürede sonuç alacağını öğrenin, yükselme garantisi veriyorlarsa kaçın.
  • Sözlerinde çelişki varsa, başarıya uzaksınız demektir.
  • Evet efendim, yaparız efendim, diyen kişilerden uzak durmaya çalışın.
  • Başarılı olacağına inanan SEO uzmanı, kesinlikle size müşteri kaçmasın gözüyle bakmaz, sizin istediklerinizi değil size sunabileceklerini söyler.
  • Bir çok SEO danışmanı, müşterisi olmak üzere olan kişiye, cadde cadde dolaşan seçim otobüsleri gibi vaatler verir ve bunlar sadece sözde kalır. Böyle SEO danışmanlarında uzak durunuz.
  • Sadece vaatler verip, sizlere duymak istediğiniz sözleri söyleyen SEO danışmanları ile yola çıkmayın, yarı yolda kalırsınız. Hem paranıza hemde zamanınıza yazık.

Bunlar gibi bir çok ayrıntı, lakin doğru iş için, doğru çalışanı bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Yanlış anlaşılsın istemeyiz, size bizimle çalışın, bizim elimizde sihirli değnek var demiyoruz. Sonuç olarak SEO nun uzmanlık gerektirdiğini ve işe hakim kişiler ile yola çıkarsanız başınıza gelebilecekleri söylemeye çalışıyoruz.

Başımızdan geçen bir SEO macerası

Örneğin: Yaklaşık 1 ay önce “kasım 2015” size başımıza gelen bir olaydan bahsetmek isteriz. SEO hizmetini bizden geri çekip başka bir kişiye hatta şahısa yaptırmak istediğini söyleyen bir firmanın yetkilisiyle telefonda görüştük. Olabilir normaldir. İnsanları her zaman mutlu edemeyiz. Bu sizin başınıza da geliyordur.

Biz SEO çalışmalarını biz yaparken;

Bahsettim firmanın web sitesi “www.xxxxmobilya.net”  adresi kendi alanında anahtar kelimelerinde “avangard mobilya”, “avangart mobilya” kelimelerinde 3. sırada idiler şimdi ise ilk 50 de bile yoklar.

Şu kelimeler ise  ilk 7 ve 8 de idi.

buyrun kelimeler bunlar “yatak başlığı”, “yatak başlıkları”. Diğer 3 kelimeden oluşan 10 ‘a yakın anahtar kelime ise ilk 3 ve 5 arasında oynuyorlardı.

Ve bu web sitenin rakipleri şu şekilde idi. Görmek için tıklayınız.

Şu an bu sıralamanın içerisinde yoklar hatta ilk sayfalar da yoklar. İşi her zaman profesyoneline bırakmakta fayda var. Dün bizi web sitesinin eski sahibi aradı :) ne derse beğenirsiniz. Sizi yeni çalıştığımız kişiyle görüştürmek isteriz dendi. Selamlaşmadan sonra sitenin baya düştüğünü, ve siteyi değiştirdiklerini, sitenin eski bilgilerinin bizde olup olmadığını sordular, bizde yok dedik ve gerçekten yoktu.

Internet Archive adresini kullanmasını söyledik, 5 6 tekrar dan sonra kodlama falan :) ne olduğunu dahi anlamadı tabi, yardımcı olmak için, ne derse beğenirsiniz by acemi balığın, ben o adresi sevmiyorum dedi. Olaya bak :) Bilgisizlik daha nasıl tanımlanabilir, Neden bahsettiğinizi bilmiyorum yardımcı olur musun dese, seve seve yardıma hazırız.

Yani kısacası bilgisizlik daha nasıl tanımlanabilir.

Size dostça tavsiye, ya bizden daha iyisi ile çalışın, yada bizi hiç tanımayın, çalışmayın! Elbette sormak istediğiniz sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Seve seve yardımcı olacağımıza emin olun. Bizler sadece hizmet vermek para kazanmak amacını hiç gütmedik. Dilediğiniz zaman bizi arayabilir bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz, bilgi edinebilirsiniz.

Doğru SEO Uzmanı & SEO Uzmanlığı

SEO uzmanı diğer bir tabirle SEO danışmanı web sitenizi web dizin tarayıcıları gözünde değerli kılacak kişilerdir. Anahtar kelimelerinizde web sitenizi google ve diğer arama sonuçlarında ilk sıralara taşımayı hedefler. Doğru SEO uzmanı ile web sitenizi google da üst sıralara taşıyabilirsiniz. SEO uzmanlık gerektiren kavramdır. SEO uzmanlığı alanında profesyonelleşmiş kişiler ve ekipler tarafından yapılmalıdır. Sizlerde dilerseniz Uzman SEO ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

SİZE ÖZEL SEO ÇÖZÜMLERİMİZ İÇİN TEKLİF FORMUNU DOLDURABİLİRSİNİZ

Adınız

E postanız

Telefon Numaranız

Web Siteniz

Anahtar Kelimeleriniz

Detaylı Açıklama