Tanıtım Yazısı

0

Arama motoru Google’ın son yıllarda kendini iyice geliştirmesi, SEO ya bakış açısının değişmesine sebebiyet vermiştir. Yaklaşık 2 yıl öncesine gidersek, uyguladığımız çoğu SEO kavramının önemini yitirmiş olduğunu görürüz. Google’ın, son yıllarda SEO ya tam anlamı ile yön vermeye başlaması yeni çalışma türlerinin gelişmesini hızlandırmıştır. Eskiden önemli sayılan bir çok seo tekniği şuan çöp sayılabilecek seviyede değer yitirmiştir.

Sizlere son bir kaç yılda en çok işe yarayan çalışmalardan biri olan tanıtım yazısından bahsetmek istiyorum. Tanıtım yazıları yani içerisinde web sitenize ait bir yada daha fazla link çıkışı olan makale niteliğini taşıyan, sitemizle bağdaşan sayfa içerikleri.

Tanıtım yazısının önemi

Tanıtım yazılarının bir çok çalışmaya kıyasla en doğal site dışı SEO optimizasyonu olduğunu söyleyebiliriz. Sebebi ise ortalama 300 yada 500 kelimeden oluşması ve tamamen sitenizdeki içerikler ile ilişkili olmasıdır. Tabi bu kavramlar olması gereken özelliklerdir. Daha kısa tutmak etkisini düşürecektir. Makale tanıtım yazıları hazırlanırken ve site dışı optimizasyonu gerçekleştirilirken bir çok ayrıntıya dikkat edilmelidir. Bu ayrıntıları şu şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz.

Tanıtım Yazısında dikkat edilmesi gerekenler

  • Site içeriği ve bağlantı verilen sayfanızın alakalı olması.
  • Ortalama olarak 300 yada 500 kelimeden oluşan tanıtım yazılarının kullanılması.
  • Aynı sayfaya birden fazla anahtar kelime ile link verilmemesi.
  • Tanıtım yazısının sadece o sayfa özgü olması. Çoğaltılıp çok fazla kullanılmaması (bizim önerimiz en fazla 2 olacaktır.)
  • Tanıtım yazılarının yayınlanacağı web adreslerinin spam niteliği taşımaması.
  • Mümkünse Google News niteliğine sahip sitelerde yayınlanması.
  • Kelime yoğunluğunun orantılı olarak oluşturulması.
  • Tanıtım yazısının başlığı, açıklaması ve kullanılıyor ise anahtar kelimelerinin uygun olarak oluşturulması.

Yukarıda yer alan maddelerin etik SEO kavramına uygun olarak gerçekleştirilmesi tanıtım yazınızın kalitesini ortaya koyacaktır. Bu maddelere ek olarak bir çok ayrıntıda mevcuttur. Lakin makaleyi çok uzatıp okuyan arkadaşların fazla zamanını almak istemiyorum. Genel bir web sitesi için hazırlanması gereken tanıtım yazısında yukarıdaki özelliklerin mevcut olması yeterlidir. SEO çalışması yapılacak web sitesi ve kelime rekabetine göre değişiklik gösterebilir. Web sayfasına özgü olarak yapılan analizler sonucu, izlenecek yol belirlenmelidir. Her web sitesi için aynı çözüm yolu uygulanmamalıdır. Konu hakkında detaylı bilgi için dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tanıtım yazısı SEO çalışması

Tanıtım yazıları SEO çalışmaları açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Web sitenizin doğal ve etik çalışmalar ile başarı sağlamasını istiyor iseniz sizlerde tanıtım yazılarına önem veriniz. Bu makalede sizlere kısaca tanıtım yazısı nasıl olması gerektiği hakkında bilgi vermeye çalıştık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Faydası olması dileği ile …

SEObv Paylaş

YAZAR HAKKINDA

YORUMUNUZ