SEO Nedir

SEO, kısaca web sayfalarını arama motorlarına uygun biçimde derleyip düzenlemek anlamına gelmektedir. Aynı zamanda web sayfalarını sadece arama motorlarına yönelik değil, kullanıcıyı ele alarak düzenlenmesi ve geliştirilmesi gerekir. Sadece arama motorları baz alınarak yapılan SEO çalışmaları yüksek verimlilik için yeterli değildir. Aynı zamanda sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinizin dolaşımını kolaylaştırmak gerekmektedir. SEO nedir diye soracak olursak tam anlamı ile sayfanın tamamını okumak sizlere fayda sağlayabilir. SEO, Türkçeye Arama motoru Optimizasyonu olarak yansımıştır. Arama motoru optimizasyonu sayfasını yada Search Engine Optimization sayfasını ziyaret ederek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Web sitenizin SEO çalışmasına ihtiyaçı var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz. SEO nedir konusuna açıklık getirmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

SEO Nedir, Doğal Çalışma Mantığı, Nasıl Yapılır, Amacı ve Faydaları

SEO, belirli amaçlar ve hedefler doğrultusunda, web sitelerinin arama motorlarına uygun bir şekilde tasarlanması, derlenmesi, optimize edilmesi diyebiliriz. SEO tamamen matematiksel bir kavram olup belirli ölçülere göre aşamaları mevcuttur.
Örneğin: Bir çorba pişirdiğimizi var sayalım, tuzunu fazla koyarsak ne olur? Ya da çaya atılan şeker miktarı. Her şeyin fazlası zarar, azı karar olduğu gibi SEO’nun da fazlası zararla sonuçlanacaktır. SEO web siteleri için önemli bir kavramdır. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Yetersiz ve kalitesiz yapılan optimizasyon işlemleri web sitenize artı bir değer katmayacaktır. Ve web siteniz için zararlı olabilir. SEO en başında bahsettiğimiz gibi bir matematik kavramıdır. Hatta oyunudur diyebiliriz. Çoğumuz satranç oyunundaki karakterlerin nasıl bir hamle özelliği olduğunu biliriz. Örneğin bir piyonu düşünelim düz ilerler, tek kare çapraz hamle yapar, yapılacak diğer ilerlemeler sizi doğru yoldan çıkartır ve mantık hatası yapmış olursunuz. SEO’nun işleyiş mantığı da aynı eş değerdedir. SEO kavramlardan, çalışma parçalarından oluşan bir bütündür. Hangi çalışma alanına ne kadar önem verilmesi gerektiğini doğru analiz etmek SEO’nun katkısını arttıracaktır. Arama sonuçlarında daha kaliteli yerler sağlamak, doğru gözlem ve strateji sonucu ortaya çıkar. Google ve diğer tarayıcılar her zaman farklı sonuçlar elde etmek ve ziyaretçilerine sunmak ister. Fark edilmek için, farklı olmak gerekir.

Biraz mola :)

Diyelim ki akşam yemeğine bir dostumuzu davet ettik, yada dost kalmak isteğimiz birini. Aynı mantığı birde Arama motorları için düşünelim. Kendimizi evine davet eden tilkinin yerine koyalım :)

Tilki ile Leylek

Daha sonraki aksam yemeği için leylek tilkiyi evine davet eder. :) Tekrar tilki olduğumuzu varsayalım. :)

tilki ile leylek

Yeterince açık değil mi? İnternet ağı üzerinde aktif yüz milyonlarca web sitesi varken google yada diğerleri özel olarak sizin sitenize özen gösterir mi? O yüzden web sitenizden bir beklentiniz var ise SEO vazgeçilmez bir nimettir. Web Siteniz (yani tabağınız) google’ın yemek yiyebileceği (tarayabileceği) şekilde olmasına dikkat ediniz. :)

SEO Çalışmalarının Amacı ve Beklentilerimiz

SEO çalışma amacı genel tabirde İnternet sitelerinin web dizin tarayıcıları tarafından sevilmesi, saygı duyulmasıdır. Beklenti olarak google, yandex, bing ve yahoo gibi arama motorları bazında anahtar kelime aramalarında popüler sıralarda listelenmesini isteriz. Peki burada önemli olan onlara istediklerini veriyor muyuz? Güncel özgün içerik, kaliteli referans bağlantılar, sosyal medya paylaşımları vb. Peki bunlar sadece arama motorları için mi geçerli! Kullanıcıyı yani ziyaretçiyi baz almak gerekmez mi? Ziyaretçiyi hedeflemeyen bir web sitesi uzun süreli başarılı olamaz. Sürekli güncellenen algoritmalar bir sonraki sürüm yüklemesinde web sitesini tekrar gözden geçirecek ve hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır. Yanlış uygulanan SEO’nun sonucu hüsranla bitecektir. Önemli olan kalıcı ve doğal yollar ile elde edilmiş çalışmaların yapılmasıdır. Doğal çalışmalar sitenize zarar vermediği gibi, çalışmalar sürdürüldüğü sürece sıralamada pek değişiklik olmayacaktır. Web Siteniz arama sonuçlarında yerini koruyacaktır. Mümkün mertebe işi uzmanına bırakmanızda fayda vardır. Uzman ekip tarafından SEO uyumlu hazırlanan web yazılım paketlerini inceleyiniz.

Kimler SEO Uzmanıdır

Bizler yani SEO uzmanı olarak adlandırdığımız, Google ve diğer arama motorlarının çalışma algoritması hakkında bilgi sahibi olan yazılım uzmanlarıdır. Bu sözlerimiz yanlış anlaşılmasın lütfen bu yazımızı okuyan bir uzmanda olabilir kendilerini geliştirmek isteyen arkadaşlarımızda. Bilgi paylaştıkça büyük ve büyüdükçe önemini yitirir. Ve hiç kimse işini tam olarak anlatmaz. Balığı tutup vermektense, balık tutmayı öğretmek daha güzel bir paylaşım biçimidir. Elimizden geldiğince faydalı içerikler üretmeye çaba göstereceğiz. Şunu unutmayalım sektörümüz öyle bir hal aldı ki, bilgisiz çoğu arkadaşımız SEO uzmanıyım diyebiliyor. Tabi kime göre ne kadar olduğu tartışılır. Ama sonucu kalite belirler. Bu başlığımız kimseyi karalamak için değil, sadece SEO ya ihtiyacı olanlar içindir. Kimse kandırılmasın isteriz. Adil ve dürüst bir çalışma politikası bunu gerektirir.

SEO nasıl Yapılır? Rakip Analizi

Öncelikle başarılı iyi bir SEO çalışması yapabilmek için, arama motorları çalışma mantığı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. SEO sadece forum, blog ve sosyal medya kanallarında makale paylaşmak ve linkler yerleştirmekle sınırlı değildir. Yanlış yapılan işlemler sitenize katkı sağlamaz tam tersine olumsuz sonuçları beraberinde getirir. Etkili bir SEO için gözlem yeteneğimizin iyi olası gerekir. Çünkü SEO sadece google yada diğer web dizin tarayıcıları hedeflenerek yapılmaz. Sürekli rekabet edeceğiniz rakiplerinizi yakından tanımanız gerekmektedir. SEO direkt olarak rakibe karşılık verme tekniğidir. Yanlış anlaşılmasın rakip siteye spam yapmak değil. :) Rakip sitede olup sizin internet sitenizde olmayanı bulmak diyelim. Örneğin rakibinizin bir sayfası var ve google üzerinden çok trafik alıyor. Siz daha iyisini oluşturun, daha açıklayıcı ve özgün olsun. Size özgü olsun. Daha kaliteli resimler kullanın. Ziyaretçilerin sitenizde vakit geçirmesini sağlayın. Link analizi için alexa.com ve ahrefs.com gibi İnternet sitelerini kullanabilirsiniz.
SEO Rakip Analizi

SEO’nun Faydaları

Web sitenizin, prestijini arttırmasının yanı sıra yeni müşteriler ve ziyaretçiler kazanmanıza imkan sağlar. Günümüzün en çok tercih edilen bilgi edinme kaynağı İnternet’in getirmiş olduğu yeniliklerden fayda sağlamış olursunuz. SEO, web siteniz ve işiniz için geleceğe yatırım yapma planlarından biridir. Doğru yapılan SEO çalışmaları sizleri direkt olarak müşterinizin ilgi odağı haline getirir. SEO web sitenize, web siteniz ise firmanıza fayda sağlar. Detaylı bilgi için seo faydaları sayfasını inceleyiniz. Kaliteli bir web tasarım için web tasarım çalışmalarımıza göz atınız web tasarım fiyatları hakkında bilgi alınız.
SEO

Doğal Etik SEO Nasıl Olur

Dogal SEO, web sitenize zarar vermeksizin, yapılan uzun vadeli optimizasyon çalışmalarıdır. Kesinlikle web sitenize GOOGLE ve benzeri kelime ve grafik, video tarzı içerikleri arayan siteleri gözünde tehdit unsuru içeren bir çalışmayı barındırmaz. Örneğin: Gizli linkler, spam yazılar, kalitesiz ve kopya içerik, hedefi bulmayan linkler tarzında düşünebiliriz. Doğal natürel çalışmalar yapılarak elde edilirler. Kesin ve kalıcı çözüm sunar. Doğal SEO, Web sitenizi bir kaç günlüğüne, yada aylığına değil daha uzun vadeli ilk sayfada yer almasını sağlar. Web sitenizden sürekli geri dönüşüm için organik çalışmalar yapılması gereklidir. Doğal yollar kat edinerek yapılan çalışmalarım hakkında bilgi sahibi olmak için kurumsal SEO sayfamızı ziyaret ediniz. Doğru ve dürüst bir web tasarım seo çalışması için tercih edebilirsiniz.

SEO Nedir Kısaca Özeti

SEO kelime olarak (Search Engine Optimizastion) kısaltmasıdır. Türkçe dilimize Arama Motoru Optimizasyonu olarak yansımıştır. SEO’nun uyulması gereken belli başlı kurallları ve kavramları vardır. Bu kural ve kavramlara uygun biçimde oluşturulan SEO çalışmaları web sitenize iyi seviyede geri dönüşüm kazandırır. Kural ve kavramlar göz ardı edildiği taktirde web sitenize fayda sağlamaz. Ayrıca SEO çalışması fayda sağlamıyor ise zarar veriyor anlamını taşır. SEO çalışmalarının ortası yoktur. Ya fayda sağlar yada zarar verir. Bu yüzden SEO çalışması yapan kişilerin uzmanlık dereceleri önemlidir. Sizlerde kurumsal niteliğe uygun başarılı bir SEO çalışması için bizimle iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

SİZE ÖZEL SEO ÇÖZÜMLERİMİZ İÇİN TEKLİF FORMUNU DOLDURABİLİRSİNİZ

Adınız

E postanız

Telefon Numaranız

Web Siteniz

Anahtar Kelimeleriniz

Detaylı Açıklama