SEO İçin Doğru Site

SEO için doğru site, başılığı altında bu gün sizlere doğru ve dürüst bir seo çalışması nasıl yapılmalıdır, doğru site nasıl olmalıdır, kısaca değinmek istiyorum. SEO’ nun kelime anlamını bu gün hemen hemen hepimiz biliyoruz. Lakin bizleri ilgilendiren kelime anlamından ziyade nasıl olması gerektiği ve ne kazandırdığıdır.

Doğru ve dürüst yapılan SEO çalışması nasıl olur.

Öncelikle yanlış yapılan çalışmaların, doğruları götürdüğünü unutmayınız. SEO başlangıç noktası olan ve sonu olmayan bir yarıştan farksızdır. Başarılı olmak için bir çok rakibinizi geride bırakmanız gerekir. Taşa takılıp düşmemek için başından sonuna dikkatli ve emin adımlarla ilerlemekte fayda vardır.

Klişe ama doğru SEO kriterleri

SEO için domain seçimi: Google ve diğer Arama motorları SEO’nun doğuşundan itibaren alan adına yüksek seviyede önem vermektedir. Alan adının uzunluğu, kelime anlamı, anahtar kelime yoğunluğu, alan adının kayıt tarihi, uzantısı ve yaşı gibi bir çok kriter. Hayliyle bu niteliklere sahip alan adını bulmak oldukça zor. Bu kriterlere uygun bir alan adınızın olması web sitenizi bir adım ileri taşır. Bir kaç yıl öncesine kıyasla önemini yitirmiş olsa da geçerliliği vardır. Örneğin: Diyelim ki SEO kelimesi için bir domain araştırması yapıyorsunuz ve com, net, org gibi jenerik jenerik uzantılar daha önce satın alınmış. Peki ne yapmalıyız, nasıl bir yol izlemeyiz derseniz iki kelimeden oluşan site isimleri tercih etmelisiniz. Biz SEObv.com adresini tercih ediyoruz. Sizlerde örneğin seokitaplari, seo konulari yada bebek evi bebek odaları şeklinde bir alan adına sahip olabilirsiniz. Site alan adınızda bir adet anahtar kelime geçmesi yeterli olacaktır. Fazlasını düşünmeyin bile. Çünkü günümüzde siteye yönelik yapılan yanlış çalışmalar kadar sitenin ismide google için spam niteliği taşıyabilir. SEO için yanlış alan adına örnek vermek gerekirse, bebebebekarabası. com, org, net gibi seçimler doğru olmayacaktır. Baştan hata yapmamak için çok fazla araştırın, tüm kriterleri değerlendirip öyle karar verilmelidir.

SEO için alan adı seçimi ve yaş faktörü: Google ve diğer web dizin tarayıcılar web sitesinin yaşına önem vermektedir. Yeni açacağınız bir sitenin alan adını mercek altına alın! Mümkünse daha önce kullanılmış, birkaç yıllık domain ile işe başlayın, artılarını ilerleyen zamanda fark edeceksiniz. Daha önce kullanılmış alan adını almadan önce mutlaka geçmişini araştırınız bunun için https://archive.org/web/ adresine giriniz ve alan adının daha önce ne amaçlı kullanıldığına bakınız. Sonrasında ise yapmanız gereken ilk şey ahrefs.com gibi backlink araçları ile siteye gelen linkleri analiz edip zararlı içeriğe sahip linklerin var olup olmadığını öğrenmelisiniz. Alan adına kötü içeriğe sahip linkler geliyor ise kesinlikle tercih etmeyiniz. Sıfırdan yeni bir alan adı almanız daha iyi olacaktır.

Alan adı karakter sayısı ve TR karakter: Her ne kadar bir çok SEO uzmanı tarafından site ismi uzunluğu önemli değil gibi vurgulansa bile emin olun her SEO uzmanı kısa ve öz alan adı ile çalışmayı tercih eder. kısa alan adlarının akılda kalma olasılığı yüksektir. Google bunu bilir ve kısa öz alan adlarını sever. 4 yılı aşkın bir süredir Türkçe karakterli alan adları kullanıma başlamış olsa bile SEO için pek bir anlam ifade etmemektedir. SEO çalışmalarına tam olarak karşılık vermemektedir. Büyük kitlelere ve anahtar kelimelere sahip siteler için tercih etmeyiniz.

Web hosting seçimi: Web sitenizin hedeflenen ziyaretçi kitlesine uygun bir hosting yada sunucu seçimi yapmanız size artı sağlayacak unsurlardandır. Kimse limit aşımı gibi ani bir sürpriz ile karşı karşıya kalmak istemez. Bu yüzden yüksek kapasiteye ve band genişliğine sahip barındırma hizmeti edinmelisin.

Sabit IP olmazsa olmazlarımızdan: Sabit IP SEO açısından önemlidir. Önemli olasının sebebi kendinden sorumludur. Sunucuda barınan diğer sitelerden bağımsızdır. Örneğin sitenizle aynı sunucuyu paylaşan bir web sitesine gelen linkler sizi minimum derecede etkiler. Sabit IP web sitenizi paylaşımlı olarak kullanılan web sitelerinden korur. Google gözünde önemli bir SEO kriteridir. SEO çalışması yapacağınız web sitenizin sabit bir IP ye sahip olmasına dikkat ediniz.

DNS SEO açısından küçük bir kriterdir: Küçük bir kriter olmasına rağmen özel bir dns kullanmanız daha emin adımlar atmanız için seçenektir. Örneğin : ns1.SEObv.com & ns2.SEObv.com gibi. Tabi önceliğiniz, eğer başka bir alan adına ait dnsleri kullanacak isenin alan adının kaç yıldır aktif olduğunu ve zararlı içerik yaymadığına emin olunuz.

HTTPS Güvenlik Sertifikası: Google webmaster ekibi tarafından artı bir yön olarak kabul edilen https sertifikası kullanımı her geçen gün yoğunluğunu arttırmaktadır. Https güvenli web sitesi anlamına gelen bir protokoldür. Arama motorları gözünde http protokolüne göre daha değerli sayılmaktadır.

Baş belası Ddos atakları ve saldırıları: Günümüzde başarılı olan her web sitesinin başına gelecek kaçınılmaz atak saldırılardır. İşi başından ele almak her zaman daha iyi sonuç verecektir. Rakiplerini geçemeyeceğini anlayan kötü niyetli SEO uzmanları tarafından yapılan anti SEO çalışmalarının bir kısmıdır. Amaçları sizi Google sıralamalarından düşürmek yerinize kendileri geçmekten başka bir şey değildir. Durup dururken kesinlikle yapmazlar mutlaka birileri bir şeyler vadetmiştir. Yada sizinle rekabet edemiyorlardır. :) En başından önleminizi alın, Ddos korumalı barındırma hizmeti edinin.

SEO elverişli web sitesi nasıl olmaldır?

SEO adına yapılan çalışmaların bir çoğu web sitesi tasarım aşamasında başlamaktadır. SEO çalışmalarında başarılı sonuçlar elde etmek için site içi bazlı olarak SEO kavramlarına dikkat ei gerekir.

SİZE ÖZEL SEO ÇÖZÜMLERİMİZ İÇİN TEKLİF FORMUNU DOLDURABİLİRSİNİZ

Adınız

E postanız

Telefon Numaranız

Web Siteniz

Anahtar Kelimeleriniz

Detaylı Açıklama