Resim Optimizasyonu

0

İnsanlar ile direkt olarak etkileşim sağlayan resimler, web sitelerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Lakin bir çok resim boyutundan dolayı web sitesinin performansını doğrudan etkiler. Gerek kullanıcıyı gerekse arama motorlarını yüklenirken bekletir. Zaman kaybına uğratır. Önceliğimizi SEO yönüne çevirirsek, Google arama motoru çok yüksek boyutlu resimleri zaman kaybına neden olduğu için pek fazla sevmez. Üstelik SEO kriteri olarak görür ve optimize edilmesi gerektiğini düşünür. Google SEO için resimlerin optimize edilmesi önemli bir avantaj olacaktır.

Google arama yönünden oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir. Hangi türden bir resmin, ne boyutlarda olacağını yorumlama kabiliyetine sahiptir. Web sitenizin hızını doğrudan etkileyen ve SEO çalışmalarına olumsuz yansıyan unsurlardandır. Bu yüzden web siteniz içerisine yükleyeceğiniz resimlerin boyutunu, sayfa hızını düşürmeyecek biçimde sıkıştırmalısınız. Site içi görsel resimlerinizin yanı sıra css sitil dosyalarınız tarafından kullanılan tasarıma etki eden grafiklerinizide optimize etmelisiniz. Resimlerinizi optimize etmenin en kolay yolu gene Google PageSpeed Insights kullanmak olacaktır.

Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Adresini kullanarak web siteniz üzerindeki görsellerinizi kolaylıkla arama motorlarına ve ziyaretçilere uygun hale getirebilirsiniz. Görsellerinizi web sitenize yüklemeden önce optimize etmek için en pratik yol aşağıdaki adresi kullanmaktır. Resim görünümüne zarar vermeden maksimum seviyede boyutunu küçültebilirsiniz.

optimizilla

www.optimizilla.com

http://optimizilla.com/

Pratik olarak işlerinizde kullanabilirsiniz. Birkaç dakikanızı ayırarak göz atmanızda fayda var. En azından acilen yapmanız gerektiğinde hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Web siteleri bilindiği üzere jpg, gif, png, bmp. gibi bir çok görsel formatını desteklemektedir. Bu formatlar tamamen kullanış amacına göre sınıflandırılmalıdır. Çok fazla vaktinizi almak istemediğimiz için kısa ve öz olarak anlatmaya çalıştık Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Resimlerinizi Optimize edin

Web sitenizin hızını arttırmak için, kolaylıkla kullanabileceğiniz online iki araçtan kısaca bahsetmek istedik. Bu araçları kullanarak resimlerinizi rahatlıkla boyutlandırabilir, Google arama motoru için uygun hale getirebilirsiniz. Gerektiğinden fazla boyuttaki resimlerinizi optimize ediniz. Web sayfalarınızın hızını bu şekilde biraz daha arttırabilirsiniz.

SEObv Paylaş

YAZAR HAKKINDA

YORUMUNUZ