Google

Google arama motoru, günümüzün en ideal arama motorudur. Kullanıcıya doğru bilgiyi sunmayı hedefler. Web sayfalarını ziyaret eder ve sayfalar arasında kıyaslama yaparak doğru bilgiyi kullanıcılarına yansıtmaya çalışır. Kullanıcılarına doğru bilgiyi sunan en gelişmiş arama motorudur.

Google arama motoru, Robotlar aracılığı ile web sayfalarını, web sayfalarının birbirlerine verdiği bağlantıları takip ederek siteleri gezer. Web sayfaları arasındaki bağlantıların değerine göre kıyaslama yaparak doğru bilgiye sahip olanları tespit etmeye çalışır. Son dönemlerde bünyesine bir çok yenilik katan Google için bunlar sadece başlangıç noktasıdır.

Google Arama Motoru ve Optimizasyonu

Google günümüzün en güvenilir ve en adil arama motorudur. Tamamen kullanıcı dostu bir yapıya sahiptir. Google arama motoru günümüz şartlarına en uygun web sitesi tarama sistemine sahiptir. Sürekli olarak kendisine yenilikler katan Google arama motoru kullanıcı ve ebeveyn dostudur. Kullanıcılarına doğru ve dürüst web sayfalarını sunmayı hedefler. Web üzerinde erişebildiği bütün dosya ve web dizinlerini tarar ve ziyaretçilerine taramış olduğu bilgiler arasından en uygun olanları filtreler ve sunar. Google Arama motoru öncelik olarak ziyaretçilerin doğru bilgiye ulaşmasını hedefler. Günümüzün en yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen arama motoru unvanına sahiptir. Google arama kalitesini ve politikasını geliştirmek için sürekli yenilikler arayan bir yapıya sahiptir. Google arama motoru üzerinden ziyaretçiye ulaşmayı hedefleyen web sayfaları, SEO danışmanları tarafından daha fazla kullanılabilirlik açısından optimizasyon çalışmalarından geçirilir. Bir çok aşamadan oluşan SEO bazen arama motoru google tarafından onaylanmayan işlemleri içerisinde barındırabilir. Bu doğrultuda Google arama motoruna yönelik yapılacak olan çalışmaları, Google dostu olması gerekmektedir. Aksi halde google arama sonuçlarında web siteleri kendilerini ifade edemeyebilir. Google kalite politikasına uygun içerikler üreten web siteleri Google SEO da daha başarılı sonuçlara ulaşabilir. Google uyumlu web siteleri bir çok niteliğe uygun yapıda olmalıdır.

Google İlk Sayfa Çalışması

SEO çalışmaları tek bir amaca hizmet eder. Amaç; Hedeflenen kelimelerde, arama motorlarında ilk sıralarda yer almak. Bu amaca yönelik bir çok teknik çalışma uygulanır. Bu çalışmalara Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) denir. Genel olarak SEO çalışmalarının hedefi istenilen anahtar kelimelerde arama sonuçlarında yükselmek ve otoriter siteler oluşturmaktır. Bu amaca uygun çalışmalar üretmek oldukça zaman alan ve teknik bilgi gerektiren işlemlerdir. Google gibi otoriter bir arama motorunun arama sonuçlarında, popüler arama hacmine sahip kelimeleri yükseltmek, hem maddi olarak masraflı hemde zaman gerektiren gereksinimlerin sonucu ulaşılabilir. Google’a yönelik ilk sayfa garantili SEO çalışması yapabilmek için ileri seviye teknik bilgiye sahip olunmalıdır. Google SEO çalışması için dikkate alınması gereken temel kavramları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Özgün ve nitelikli içerik.
  • Kaliteli arayüze ve kodlama yapısına sahip güncel web sitesi.
  • Ziyaretçi ve arama motorlarının kolaylıkla dolaşabileceği menü ve link mimarisi.
  • Arama motorları tarafından kolay tarama yapılabilen, hızlı web sayfaları.
  • Özgün ve yüksek kalitede görsel içerikler.
  • Standartlara uygun google arama motoru dostu etiket dili ve şeması.
  • Site dışı çalışmalarınızı kapsayan, spam içermeyen link mimarisi.

Google arama motoruna yönelik başarılı olabilmek için bir çok unsur mevcuttur. Bunların bir kısmı yukarıdaki listelenmiştir. Yukarıdaki niteliklere yönelik ileri seviyede bilgi sahibi değilseniz ve web sayfanızın başarılı geri dönüşümler bekliyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Google uyumlu SEO optimizasyonu

SEO işlemleri ile google arama sonuçlarında ilk sayfada yer almak için gerekli bir çok nitelikli işlem vardır. Bu seo işlemlerinin Google arama motoruna yönelik olmasına dikkat edilmelidir. Google SEO, her geçen gün önemini arttıran firmaların ve markaların büyümesine olanak sağlayan web sitesi optimizasyon çalışmalarıdır.