DoFollow Backlink SEO

0

Dofollow, tam anlamı ile bağlantı verilen siteyi takip et demektir. Lakin son zamanlardan arama motorlarındaki algoritma geliştirme merakı bu kavramın daha farklı algılanmasına sebebiyet vermektedir. Çünkü son yıllarda dofollow bağlantı verilen linkler risk taşımaktadır. Elbette bu link veren ile link alan sayfanın arasındaki kategori ilişkisine göre değişiklik gösterir. Ve arama motorları arasında anlayış farkı yaratabilir. Dofollow öncelik olarak google arama motoruna özgü bir kavramdır.

Örneğin google arama motoru algoritmalarını geliştirmeye ve ayak uydurmaya çalışan yandex arama motoru için değerlendirme aynı sonuçlanmayabilir. Dış SEO çalışması yapılırken uygulanan rel=”dofollow” etiketi web sitenize eskiden olduğu gibi fayda sağlamayabilir artı olarak zarar verebilir. Bu yüzden özellikle dofollow etiketi kullanmaktan kaçınmanız siteniz için daha verimli olacaktır. SEO amaçlı olarak web sayfalarından alacağınız bağlantıların analizini dikkatlice yapmanızda fayda var. Çünkü yapacağınız bir hata küçük görünebilir. Ancak sitenize nasıl bir zarar vereceğini kestiremezsiniz. Bu yüzden sitenize link verirken rel etiketi kullanmamaya dikkat ediniz yada nofollow etiketi kullanınız.

Dofollow link etiketi kullanmak doğal olmayan bağlantı anlamına gelir. Bunun yerine nofollow “takip etme” etiketini kullanırsanız size faydalı olacaktır. SEO çalışmalarında yapacağınız bir hata dokuz doğruya bedel olabilir. Dış SEO’nun en büyük ayağı olan baclink çalışması dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Site işi yapacağınız hataları düzeltme olasılığınız olabilir, lakin dışa bağlı bir backlink SEO çalışması yapmış iseniz değişiklik yapmak mümkün olmayabilir. Elbette google webmaster tools aracını kullanarak üstesinden gelebilirsiniz. Ancak ne kadar sürede etkili olur muamma!

Dofollow Backlink SEO Dikkat

Dofollow backlink çalışmaları eskiden olduğu gibi artık faydadan çok zarar getiriyor. Dış SEO çalışmaları yaparken alacağınız Dofollow linklerden kaçınmanızda fayda var. Elbette bunu her site için söylemek doğru değildir. Link alacağınız siteyi iyi analiz etmek gerekir.

SEObv Paylaş

YAZAR HAKKINDA

YORUMUNUZ