Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitelerini arama motoru sonuçlarında otoriter konumlara taşımaya yönelik yapılan düzenleme, yenileme ve derleme gibi çalışmalara gerilen genel isimdir. Arama motoru optimizasyonu işlemleri ile arama motorları gözünde web sitesinin otoritesini belirleyebilirsiniz. Optimizasyon çalışmaları sonucu web siteleri anahtar kelimelerinde varlık gösterecektir. Web sitenize yapacağınız yatırımlar size yeni müşteri, daha çok ürün satışı, markalaşma gibi bir çok alanda fayda sağlayacaktır.

Arama motoru optimizasyonu kavramı

Arama motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) günümüzün en popüler World Wide Web kavramları arasında yer almaktadır. Web sitelerinin arama motoru robotlarına uygun biçimde şekillendirilmesi anlamına gelir. Web sayfalarının uygun biçimlerde optimize edilebilmesi için bir çok aşama mevcuttur. Bu aşamalar iki temel başlık altında toplanabilir.
Bu başlıklar şu şekildedir.

 • Site içi işlemler (Site içi SEO)
 • Site dışı işlemler (Site dışı SEO)

Arama motoru optimizasyonu İki ana koldan oluşur. Her biri kendisine özgü belli niteliklerde çalışmalardan meydana gelmektedir. Bu çalışmalar şu şekillerde sıralanabilir.

Site içi SEO (On Page SEO)

Sayfa içi işlemler; web sitesi içeriğinin arama motorlarına uygun olarak düzenlenmesi anlamına gelir. Düzenlemelerin amacı arama motorlarına kolaylık sağlamaktır. Arama motoru optimizasyonu işlemleri sonucu web siteleri arama motorları tarafından kolayca değerlendirilebilir. Değerlendirme kriterleri web sayfasının hızlı okunması ve anlaşılır olmasına dayanır.
Site içi arama motoru optimizasyonu çalışmalarının faydaları şu şekildedir.

 • Hız açılan bir web sitesi,
 • Arama motorları tarafından anlaşılabilir bir web sitesi.
 • Kullanıcıya ve arama motoru örümceklerine kolay gezilebilir web sitesi.
 • Sayfaların hızlı tanımlanabilmesi ve index alınabilmesi.

Yukarıdaki maddeler gibi bir çok konuda arama motorları nezdinde, web sitenize yönelik değerlendirme aşamasında artı olarak yansır. Web sitenize yönelik yapılan arama motoru optimizasyonu işlemleri, arama sonuçlarına etki gösterim kriterleri içerisindedir. Yapılacak site içi SEO çalışmaları web sitenizin otoritesini yakından ilgilendirir.

Site dışı SEO (Off Page SEO)

Arama motorları tarafından en çok dikkate alınan referans bağlantı çalışmasınında içerisinde bulunduğu en önemli işlemleri bir araya toplar. Site dışı optimizasyon çalışmalarının başlıca seçkin kriteri link çalışmalarıdır. Link çalışmaları dışarıdan başka siteler aracılığı ile web sitenize yönelik yapılan işlemlerin temel amacıdır. Sitenize dış kaynaklardan gelen backlink bağlantılar ile arama motorları gözünde daha otoriter konumlara gelebilmektedir. Bir web sitesinden diğer bir web sitesine tıklanabilir bağlantı olarak verilen backlink en popüler ve en etkili site dışı SEO optimizasyonu işlemidir. Yalnız burada dikkat edilmesi geren en önemli konuda backlinktir. Çünkü backlinler web sitesinin geleceğini tahin eden özelliklere sahiptir. Doğal kaynaklar doğrultusunda backlink referans bağlantılar edinilmelidir. Aksi halde web sitenize zarar verebilir.
Arama motoru optimizasyonu için en uygun site dışı SEO işlemleri nasıl olmalıdır?

 • Marka bilinirliğini arttırır.
 • Arama motorlarında yükselmenize büyük katkı sağlar.
 • Web sitesi otoritesine doğrudan etkiler.
 • Erişimi ve bulunabilirliği kolaylaştırır.

Doğal yollar ile elde edilen site dışı SEO çalışmaları ile popüler bir web sitesi sahibi olunabilir. Yalnız Site dışı arama motoru optimizasyonu çalışmalarında dikkat edilmesi gerek çok önemli noktalar vardır.
Bunlardan bazıları şu şekildedir.

 • Kalitesiz ve otoritesiz web sitelerinden gelen linklerden kaçının.
 • Siteniz ile bağdaşan içeriğe sahip kaynaklardan link edinin.
 • Link tarlası haline gelmiş sitelerden bağlantı link almayın.
 • Sadece anahtar kelime bazlı linkler almayınız.
 • Kelime farklılığı oluşturmaya çalışın.
 • Gizli yada görünmeyen bağlantı linkler almayın.
 • Kalıcı ve sürekliliği olan bağlantılar edinin.
 • Sosyal medya ve web dizin kategorilerinde yer alın.

Arama motoru optimizasyonu diğer bir tanımı ile Search Engine Optimization gördüğünüz üzere bir çok aşamadan meydana gelmektedir. Bu çalışmaların etik davranışlar çerçevesinde doğal yollardan yürütülebilmelidir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) konuya hakim, profesyonel bilgi sahibi kişiler tarafından yapılmalıdır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Web sitenizin arama motorlarında varlık gösterebilmesi için gerekli olan işlemlerden oluşur. Bu işlemler sırası ile web sitenizi baz alınarak uygulanır. Uygulama sonucu web sitenize geri dönüşüm sağlar. Geri dönüşümü yeni müşteriler, daha çok hizmet sunabilme ve daha çok ürün satabilme imkanı sağlar. Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) web sitenize fayda sağlayacak bir hizmettir. En doğal yollardan web sitenizin ziyaretçi trafiği almasını amaçlar. Sizlerde Search Engine Optimization konusunda detaylı bilgi almak isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz.Bilgi almak istediğiniz konular hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SİZE ÖZEL SEO ÇÖZÜMLERİMİZ İÇİN TEKLİF FORMUNU DOLDURABİLİRSİNİZ

Adınız

E postanız

Telefon Numaranız

Web Siteniz

Anahtar Kelimeleriniz

Detaylı Açıklama